سرطان ها

معرفی موضوع :
سرطان ها به طور فزاینده ای عاملی مهم در بار جهانی بیماری ها در دهه های آینده خواهد بود.انتظار می رود تعداد موارد جدید سرطان از 10 میلیون نفر در سال 2000 به 15 میلیون نفر در سال 2020 افزایش یابد.و حدود 60 درصد از این موارد جدید در قسمت های کمتر توسعه یافته جهان، ایجاد می شوند.در کشور های توسعه یافته، سرطان دومین عامل شایع مرگ و میر است و شواهد اپیدمیولوژیک اشاره به ظهور روند مشابهی در کشور های در حال توسعه دارد.در حال حاضر سرطان عامل 12 درصد تمامی مرگ ها در سراسر جهان است. تقربیا در دوره زمانی حدود 20 سال، مرگ در اثر سرطان از حدود 6 میلیون به 10 میلیون در سال افزایش خواهد یافت.فاکتور اصلی در این افزایش رشد نسبی جمعیت سالمند جهان ، کاهش مرگ و میر از بیماری های غیر واگیر ، و افزایش میزان بروز برخی سرطان ها در اثر مصرف تنباکو می باشد.
وضعیت در ایران : سرطان، سومین عامل مرگ و میر در ایران می باشد.سالانه بیش از 30000 نفر در اثر سرطان ، جان خود را از دست می دهند.تخمین زده می شود که هر سال در کشور، بیش از 70 هزار مورد جدید سرطان اتفاق می افتد.از طرفی با افزایش امید به زندگی و افزایش درصد سالمندی در کشور انتظار می رود موارد بروز سرطان در یک دهه آینده به شدت افزایش یابد.

8 حقیقت کلیدی در مورد سرطان ها :
- سرطان ها یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان می باشند.و عامل 8/2 میلیون از تمام موارد مرگ در سال 2012 بوده اند.
- سرطان ریه، کبد، معده، روده بزرگ و پستان از عوامل اصلی مرگ از سرطان ها می باشد.
-شاخص توده بدنی بالا، مصرف کم میوه و سبزی، عدم فعالیت بدنی، مصرف دخانیات، مصرف الکل، حدود 30 درصد از مرگ ناشی از سرطان ها به دلیل این 5 عامل خطر رفتاری می باشد.
- استفاده از توتون و تنباکو مهمترین عامل خطر ابتلا به سرطانها و عامل بیش از 20 درصد مرگ ناشی از سرطان ها در سراسر جهان و حدود 70 درصد علت مرگ از سرطان ریه در جهان است.
- سرطان های با عفونت های ویروسی مانند HCV,HBV,HPV مسئول 20 درصد از مرگ های ناشی از سرطان در کشور های با درآمد کم و متوسط می باشد.
- بیش از 60 درصد از کل موارد جدید سرطان ها سالانه در آفریقا، آسیا و آسیای مرکزی و جنوب آمریکا رخ می دهد.این مناطق 70درصد مرگ های ناشی از سرطان را در جهان تشکیل می دهند.
- انتظار می رود که موارد سالانه سرطان از 14 میلیون نفر در سال 2012 به 22 میلیون نفر در دو دهه آینده افزایش یابد.
لینک های مرتبط :
 
مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت
آدرس :شیراز، خیابان زند، دانشکده پزشکی 
ساختمان شماره 2- طبقه هشتم
کد پستی : 45794-71348
تلفن و فاکس:07132309615
ایمیل:health.policy.research@ gmail.com